DÜŞÜNMEYEN AKIL


Bu makale 2015-12-08 12:29:39 eklenmiş ve 13073 kez görüntülenmiştir.
Aziz IŞIKLI

                                    DÜŞÜNMEYEN AKIL
•Allah hepimize akıl vermiş ve bu aklı en iyi şekilde kullanmamızı ister.
•Akli melekesi yerinde olup aklını iyi yönde kullanamayanların Cehenneme gideceği Kuranı-i Kerim’de açık ve net bir şekilde ifade edilmiştir.
•FÂTIR SÛRESİ (37) Onlar cehennemde, "Ey Rabbimiz! Bizi buradan çıkar ki dünyada iken işlemekte olduğumuzdan başka ameller, salih ameller işleyelim" diye bağrışırlar. (Onlara şöyle denilir:) "Sizi, düşünüp öğüt alacak kimsenin düşünüp öğüt alabileceği kadar yaşatmadık mı? Size uyarıcı da gelmişti. Öyle ise tadın azabı. Çünkü zalimler için hiçbir yardımcı yoktur."
•Ey düşünmeyen akıl, cehenneme ne kadar yakın olduğun farkında değilsin!
•Zikir ile başlayarak Allah’a yakın olmak kalbimizde olan şeytani duygulardan uzak durup onları azaltmak ile mümkün olacaktır.
•Bunların yanında rahat ve huzurlu bir şekilde konuşabileceğinizi düşünmelisiniz. Unutmayınız ki söylemlerinde iyi yönde doğru ve rahat konuşanlar hem Allah ‘a yakın olurlar hem de vicdanlarında rahat uyurlar.
•Bu şekilde yaşayan insanlar gerçeği yaşarlar. Yanlışa ortak olmamak için eylemleri ile yaşama tarzı ile doğruları topluma anlatırlar.
•Topluma her yönü ile yön veren böyle güzel insanlar haksızlıklara ve yanlışlara karşı dik durmak için mücadele ederler. Topluma yön veren önder insanlara her zaman yanlışı dikte etmeye çalışanların baskıları şiddetlenince doğruyu savunanların dua etmekten başka seçeneği olmadığını sanırlar.
•Maalesef insanlarımız son seçeneği tercih ederek yanlışa her yönüyle dua harici mücadele etmediği için hesaba çekileceğini düşünmezler.Sizleri düşündürmek için birkaç örnek vereyim ki gerçeği daha net anlayabilesiniz.
•Allah vücudunuzu öyle güzel yaratmış ki bir kaç örnekle izah edeyim: Ağzınızda bulunan dişleri bir güzel düzenle yerleştirmiş, gözlerin konumu ve görme olayın gerçekleşmesi, kulakların ses titreşimini alabilmesi için onlara kavisli bir şekil vermiş, burun deliklerin yeri ve toz solmayalım diye burun içine tüy yerleştirdiği , koku reseptörlerin burun boşluğuna yerleştirmesi gibi bunlara benzer binlerce örnek sayabiliriz.
•Yine diğer canlılarda örneğin elma ağacındaki elmaların dallarda ne güzel durduğuna bakmak ve o ağaçtaki elmayı koparıp yıkadıktan sonra dişlerimiz sayesinde parçalayarak mideye düşen iş yükünü azaltıp sindirilmesini kolaylaştırıyoruz bu da midenin rahat çalışmasını sağlıyor.
•Son seçeneği tercih edenlere soruyorum elmayı parçalamadan yutabiliyor musunuz? Cevabınız hayır olduğuna göre her şeyin en güzeli doğru bir şekilde ve kuralına göre yapılması gerektiğini anlamış oluyoruz. 
•Abdest almadan namaz kılamazsınız. Eğer abdest almadan namaz kılarsanız Allah'tan uzaklaşırsınız benzeri örnekleri çoğaltabilirsiniz. 
•Allah bu güzellikleri çok güzel bir şekilde insanlara sunduğu halde şükür etmeyi bile beceremeyen bir akıl düzenini daha da bozmak için elimizden geleni yapıyor gibi yaşıyoruz ve şeytani duyguların esiri olmuşuz. 
•Allahın verdiği düzeni bozmak için uğraşanların yaptıklarına bakın ve bu yanlıştaki insanları kazanmak, topluma yararlı birer birey yapabilmek için toplum olarak ne kadar mücadele ediyoruz? 
•Ancak ıslah olmaz şeytani duyguların esiri olan bazı yaratıklar düzeni bozmak için uğraşırlar. İnsanlıktan uzaklaşanları bir mıknatıs gibi kendilerine doğru çekerler. Bu türlerden uzak durup şükür etmeyi bilmeliyiz hatta buna hepimiz mecburuz. 
•Bu düzenin bir parçası olduğunuzu unutmayacaksınız, daha iyiye gitmek için çalışmak, çabalamak zorundasınız, zorundayız. •Son kavramımız "fikir" ise bir ateşin yakılması, bir geminin suda yüzmesi, bir uçağın havada uçması vb bir çok yenilik birer fikirdir ve güzel düşünmelerle bunlar yapılmıştır.
•Olumlu fikirler topluma hizmet eder.
• Fikirler tartışmak için ortaya çıkar.
• Tartışabilmemiz için konuşmamız gerek.
• Paylaşılmayan fikirler suç işlemiştir.
•Paylaşılmayan fikirler ne kadar güzel olsa da topluma bir şey veremeyeceği için yararsız bir fikir olarak yok olur. 
•Allah tarafından her eylemimizin hesaba çekileceğini bilmeliyiz.
•Fikirlerin paylaşılmasına izin vermeyenler büyük suç işlerler. 
•Fikirler paylaşılır ancak fikirlerin değeri toplumun onayına bırakılır. 
•Toplum benimsediği yolu seçer,huzur ve refaha toplum karar verir. 
‘’SORUN HEPİMİZİN ÇÖZÜM İSE OLUMLU DÜŞÜNEBİLENİNDİR’’.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Image and video hosting by TinyPic
Anket
Sizce Ceylanpınar'ın en büyük sorunu nedir ?
HEPSİ
SOSYAL ALANLARIN EKSİKLİĞİ
MESLEK YÜKSEK OKULU
ALT YAPI
YENİ HASTAHANE
TAPU
EĞİTİM
İŞSİZLİK
Image and video hosting by TinyPic
ceylanpinargazetesi.com
© Copyright 2013 SorBaran. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
facebook/ceylanpinargazetesi           twitter/gazetesi_c              
mail: ceylanpinargazetesi@mynet      tel:0 414 471 40 19
İzmir Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net/sexshop-izmir
İzmir Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktaseksshop.com
Antalya Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net/antalya-sex-shop
Ankara Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net/sex-shop-ankara
İstanbul Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net
Vibratör Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.org/vibrator-ve-dildo
Dildo Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktaseksshop.com/vibrator-ve-dildo
Nokta Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.org
İzmir Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.org/sexshop-izmir
Vibratör Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.vibratorum.net
İç Giyim Alışveriş İçin : https://www.ogiyo.com
İstanbul Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.istanbul
Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.istanbul
Saç Bakım Alışveriş İçin : http://www.sacbakim.net
Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktaseksshop.com
Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net
İşitme Cihazı Alışveriş İçin : http://www.noktaisitme.com
seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop   sex shop izmir   izmir sex shop   izmir sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   sex shop ankara   ankara sex shop   sex shop ankara   istanbul sex shop   antalya sex shop   antalya sex shop   antalya sex shop   bursa sex shop   sex shop bursa   bursa sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   esenyurt sex shop   esenyurt sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   kadıköy sex shop   kadıköy sex shop   bakırköy sex shop   bakırköy sex shop   işitme cihazı  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı