SİYASİ PARTİLER HALKIN GÖRÜŞÜNÜ DİKKATE ALIP SAYGI GÖSTERSE;


Bu makale 2015-10-01 13:40:16 eklenmiş ve 11233 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Şerif ÖTER

   “Nasıl olsa bizim partilidir, kimi listeye koysak halk ona oy verir" anlayışını yıkmamız gerekmiyor mu? Adı üzerinde milletin vekili, temsilcisidir. Halkın seçme hakkı olduğu gibi, kendisini temsil edecek adayı belirlemesi gerekmiyor mu? Halk siyasi partilerin dayatma sonucu belirledikleri adayları seçmek zorunda değildir. Ama ne yazık ki  Seçim barajı, nedeniyle yumuşak siyasi şantajlarla halk çaresiz bırakılıyor. Gerçekten seçileceği bölgeyi iyi bilen, halkın sorunlarıyla birebir ilgilenecek adaylar gösterildiğinde, o bölge hem kalkınacak, hem de sorunları çözülecektir. Partilerin, halka rağmen merkezden, tepeden Bürokrat ataması yapar gibi aday belirme yönteminden kesinlikle vazgeçmesi gerekir. Siyasi partiler aday belirlemede halkın demokratik tercihini dikkate almalıdırlar.
Türkiye genelinde 7 Haziran seçimlerinde halkın partilere tepkisi sandığa yansımıştır. Özellikle Doğu ve Güneydoğudaki, sosyo-ekonomik yapısını, halkın beklentilerini, toplumun yaşam biçimini ne kadar benimsediği meçhul kişileri aday olarak göstermek, memlekete ve partilere sadece kaybettirir. 
Partilerin, aday seçimlerinde yaptıkları yanlışlıkları dile getirmek ilk başta sivil toplum örgütlerin görevidir. Son üç dönemdir güneydoğu bölgemizde seçim yarışı ağırlıklı iki siyasi parti arasında geçiyor. Bu durum söz konusu her iki partinin kendilerini vazgeçilmez ve bölgenin tek siyasi sahipleri olarak görüyor olmalıdır ki Milletvekili aday belirlemelerde adet yerini bulsun diye sembolik olarak halka soruyorlar.  Fakat karar alma sürecinde halkın beklenti ve görüşünü dikkate almadıkları ortadadır. Her iki partinin bu dayatmacı ve ağalık tavrı halkın demokratik özgürlüğüne saygısızlıktır. Halkın geleceğini ipotek etmeyi hiçbir parti kendisinde hak olarak görmemelidir. 
7 Haziran seçimlerinden bu güne kadar, yaşanan şiddet olayları ve siyasi belirsizlikler yüzünden, ekonomi neredeyse durdu. Yaşanan olaylar sonucu yaşamını yitiren insanlar, maddi ve manevi kayıplar artık dayanılmayacak hale geldi. Doğuda ve Güneydoğuda yaşanan şiddet olayları, halkta büyük bir burukluk ve kırgınlık yaratıyor. Normal vatandaşın yaşamını kâbusa çeviren olayların içindeyiz. Bazı yerler yaşanamaz ve çatışma hurdalıklarına dönmüş durumda. Güpegündüz insanların araçları gasp ediliyor. Küçücük masum çocuklar roketlerle, bombalarla paramparça oluyor. Haftalarca sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Tüm bu yaşananların sorumlusu olarak halk siyaset kurumunu görüyor.
Siyasi partileri ve siyasetçileri eleştirirken bireysel (Rant)çıkar, ideolojik yaklaşım ve baskıya boyun eğen bölge halkın çoğunluğu yaşanan bu acı,trajedi ve olumsuzluklarda büyük pay sahibidir.       
        

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce Ceylanpınar'ın en büyük sorunu nedir ?
HEPSİ
SOSYAL ALANLARIN EKSİKLİĞİ
MESLEK YÜKSEK OKULU
ALT YAPI
YENİ HASTAHANE
TAPU
EĞİTİM
İŞSİZLİK
Image and video hosting by TinyPic
ceylanpinargazetesi.com
© Copyright 2013 SorBaran. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
facebook/ceylanpinargazetesi           twitter/gazetesi_c              
mail: ceylanpinargazetesi@mynet      tel:0 414 471 40 19
İzmir Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net/sexshop-izmir
İzmir Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktaseksshop.com
Antalya Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net/antalya-sex-shop
Ankara Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net/sex-shop-ankara
İstanbul Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net
Vibratör Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.org/vibrator-ve-dildo
Dildo Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktaseksshop.com/vibrator-ve-dildo
Nokta Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.org
İzmir Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.org/sexshop-izmir
Vibratör Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.vibratorum.net
İç Giyim Alışveriş İçin : https://www.ogiyo.com
İstanbul Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.istanbul
Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.istanbul
Saç Bakım Alışveriş İçin : http://www.sacbakim.net
Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktaseksshop.com
Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net
İşitme Cihazı Alışveriş İçin : http://www.noktaisitme.com
seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop   sex shop izmir   izmir sex shop   izmir sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   sex shop ankara   ankara sex shop   sex shop ankara   istanbul sex shop   antalya sex shop   antalya sex shop   antalya sex shop   bursa sex shop   sex shop bursa   bursa sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   esenyurt sex shop   esenyurt sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   kadıköy sex shop   kadıköy sex shop   bakırköy sex shop   bakırköy sex shop   işitme cihazı  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı