Anahtar Kelimeler: Şanlıurfa' yakanlara

Şanlıurfa'da anız yakanlara ceza

Son zamanlarda Şanlıurfa’da anız yangınlarında artış yaşanırken, Viranşehir İlçesinde yasak olmasına rağmen anız yakan kişilere 240 bin TL idari para cezası kesildi.

Son zamanlarda Şanlıurfa'da artan sıcak hava dolayısıyla kuruyan anızlar ve çiftçiler tarafından ekilen ürünler günden güne alınan haberler ile birlikte yanmaya başlamıştı. Birçok nedenden dolayı yanmakta olan arazi ekinleri normal şekilde arazi sahipleri tarafından da yakılmaktadır. Bu kapsamda meydana gelen yangınlardan dolayı yeni önlemler alan yetkililer anız yakan kişilere ceza uygulanması kararı almıştı.

Alınan bu önlem kararı sonrası Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesinde Viranşehir Kaymakamlığı tarafından anız yakan 30 kişiye ceza yazıldı. Anız yaktıkları gerekçesiyle 30 kişiye toplamda 240 bin TL idari para cezasının uygulandığı belirtildi.Viranşehir Kaymakamı Ömer Dereci tarafından yapılan açıklamada anız yakmanın ekolojik çeşitliliğe ve tarımsal verime zarar verdiğini belirtilerek 2877 dönüm araziye zarar veren 30 kişi hakkında idari ceza uygulandığı kaydedildi.