HÜDAPAR İLÇE BAŞKANI ADNAN SAĞLAM: ANIZ YAKAN, GELECEĞİNİ YAKAR!

HÜDA PAR Ceylanpınar İlçe Başkanı Adnan Sağlam, tarımsal arazilerde artış gösteren anız yakmaların tarımı ve halk sağlığını tehdit ettiğini belirterek, bu duruma ivedilikle müdahale edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Anız Yakmak Cinayettir”

Sağlam, Tarımsal arazilerde artış gösteren anız yakmaların uzun vadede tarıma çok büyük zarar vereceği gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiği belirttiği açıklamasında, anız yakma sonucu oluşan ortamın halk sağlığını da çok ciddi şekilde tehdit ettiğine dikkat çekti.

Adnan Sağlam “Anız yakmak bölgemiz için, insanımız için ciddi bir sorun haline gelmiş, bu durum tarla ve toprağa zarar verdiği gibi arazide yaşayan binlerce sürüngen ve hayvanatın ölümüne ve ekolojik dengenin bozulmasına sebep olmaktadır. Bu durum insanlarımızın hayat haklarını ve sağlıklarını da olumsuz etkilemektedir. Bu durum bir cinayettir ve bu cinayetin en kısa zamanda, ivedilikle önüne geçilmelidir.” ifadeleri kullandı.

“Herkes üzerine düşeni yapmalıdır”

Anız yakanın aslında geleceğini yaktığını ifade eden Sağlam şu ifadeleri kullandı:

“Sürekli olarak yerel ve ulusal basında anız yakma ve sonrasında yaşanan tehlikelere dikkat çekilen haberler ve açıklamalar yapılmasına rağmen bir türlü bunun önünün alınamaması dikkat çekicidir. Kaymakamlık ve Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından defalarca konuyla ilgili açıklama yapılarak, anız yakmanın yasak olduğu ve yakanlara para cezası ve idari cezalar verileceği ifade edildi. Ancak bu uyarı kâğıt üzerinde kaldı. Caydırıcı bir ceza ve uygulama görülmedikçe anız yangınları ve tehlikesi bitmeyecektir. Cuma hutbelerinde ve çeşitli etkinliklerle anız yakmanın zararları ve oluşabilecek tehlikelere dair gerekli eğitim verilmeli, gerekirse köylere gidilerek, çiftçilerle toplantılar yapılmalı ve çiftçimiz bilinçlendirilmelidir. Bunun engellenmesi içinde her kes üzerine düşeni yapmalıdır.”