CEYLANPINAR TİGEM’DEN DEPREMZEDELERE TONLARCA YEM VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DESTEĞİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, depremden etkilenen Van’da ahırları zarar gören ve hayvanları telef olan vatandaşlara Ceylanpınar Tarım İşletmeden yem ve küçükbaş hayvan gönderildiğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, depremden etkilenen Van’da ahırları zarar gören ve hayvanları telef olan vatandaşlara yardım için çalışmalarına başladığını ve 200 küçükbaş hayvanın sevkiyatının yapıldığı belirtildi.

Merkez üssü İran olan 5,9 şiddetindeki depremin Van’ın Başkale ilçesinin Böğrüpek, Gelenler, Güvendik, Kaşkol, Ömerdağı, Özpınar, Eşmepınar mahallelerinde hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Bakan Pakdemirli şöyle devam etti:

“İlk gelen verilere göre bu mahallelerimizde 193 ahır yıkılmış, 105 ahır ise ağır hasarlıdır. Tespitlerimizde bin 916 küçükbaşın ve 109 büyükbaş hayvanın telef olduğu anlaşılmıştır. Zarar ziyan tespiti için görevlendirdiğimiz personellerimizin çalışmaları ise devam etmektedir. Yıkılan ahırların yerine kullanılmak üzere Bakanlığımız tarafından bölgeye 6×4 metre büyüklüğünde 30 adet çadır sevk edilmiştir.

Ayrıca Van depreminde zarar gören ailelerin hayvan yemi olarak kullanması için TİGEM’e bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesinden 50 ton yonca otu ve 25 ton saman bölgeye sevk edilmiştir. Yine depremde hayvanları telef olan aileler için 200 baş küçükbaş hayvanın sevkiyatına başlanmıştır.”