ADAYLAR SEÇİM İSTİYOR. GÖZLER ENCÜMENLERDE!

Ceylanpınar Belediye başkanı Abdullah Aksak’ın Eski Belediye Başkanı: Menderes Atilla’nın şikayeti üzerine Belediye başkanlığının düşmesinin ardından Ceylanpınar’da gözle yeni sürecin nasıl işleyeceğine ve yeni başkanın kim olacağına çevrildi.

Belediye Yasası’nın 44. maddesi gereği bir yıldan fazla ceza alıp seçilme yeterliliğini kaybettiği için başkanlığı düşen Abdullah Aksak dün Ceylanpınar’a geldi. Belediye meclis üyeleri ve vatandaşlarca coşkulu bir şekilde karşılandı. Karşılamada konuşan Abdullah Aksak “Hodri Meydan” diyerek seçim çağrısında bulundu.

Eski başkan Menderes Atilla’da bir sosyal medya kullanıcısına yaptığı yorumda Belediye Meclis Üyelerinin istifa etmesini isteyerek seçim çağrısı yaptı. Her iki güçlü adayda Sine-i Millet çağrısında bulundu.

Menderes Atilla yaptığı açıklamada Abdullah Aksağın ailesine dokununcaya kadar kendisi hakkında hiçbir girişimde bulunmadığını söyledi. Abdullah Aksak tarafı YSK’nın kendi hatası nedeniyle 17.000 seçmenin iradesinin hiçe sayıldığı ve tüm Ceylanpınar’ın cezalandırıldığını söylüyor.

Bundan sonraki sürece ilişkin de farklı tartışmalar olmakla birlikte Belediye Kanunu’nun 45. maddesi çok açık:

‘Belediye Başkanlığı’nın herhangi bir nedenle boşalması durumunda (terör hariç) vali tarafından belediye meclisinin on gün içinde toplanması sağlanır… Belediye başkanlığının boşalması veya seçim dönemini aşacak biçimde kamu hizmetinden yasaklanma cezasının verilmiş olması durumunda bir başkan seçer…’

YSK’nın kararı sonrası gözler Ceylanpınar Belediye Meclisi’ne çevrildi. 13 Belediye meclis üyesinin yedekleriyle istifası halinde seçimler yenilenebilir. Ak Partili Encümenlerin tamamının yedekleriyle beraber istifası ile yeterli sayıya ulaşılıyor bu durumda 2 ay içerisinde Ceylanpınar Belediye Seçimleri yenilenecek. Aksi durumda tüm belediye meclis üyeleri vali tarafından toplanarak kendi aralarında yeni Belediye Başkanını seçecekler.