URFA BAROSUNDAN ROBOSKİ AÇIKLAMASI

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde savaş uçakların bombalaması sonucu 38 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili Şanlıurfa Barosu açıklamada bulundu.
Bu haber 2018-12-29 13:09:13 eklenmiş ve 402 kez görüntülenmiştir.

İşte Baronun açıklaması;

Bundan tam yedi yıl önce, 28 Aralık 2011 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçakları tarafından aralarında çocukların da bulunduğu 38 yurttaşımız bomba-landı. 38 kişinin bulunduğu bu gruptan sadece 4 kişi hayatta kalabildi. Diğerleri ise feci şekilde hayatlarını kaybettiler.
Bu vahim olayın yaşandığı tarihten itibaren, yetkililer tarafından birtakım açıklamalar yapıldı ve bu olayın kaza olduğu ileri sürüldü. Ancak o tarihten bu yana yaşanan bütün adli, idari ve siyasal süreç, adeta bunun bir kaza olmadığını ispatlar niteliktedir. Kaldı ki, kaza olsa bile bu olayın faillerinin yargı önüne çıkarılması ve kusurları oranında cezalandırılması gerekmez miydi? Otuz dört kişinin yaşamını korkunç bir şekilde sonlandırın bu bombalama eyleminde hiç mi soruşturulmaya, yargılamaya yeterli bir delil bulunamadı?
Günümüzde gelinen teknolojik gelişmeler düşünüldüğünde; gökyüzünde, hangi anda ve tam olarak hangi noktada uçtuğu dahi bilinen bir askeri uçağın, kim tarafından kullanıldığı dahi tespit edilemedi ve soruşturma dosyası takipsizlikle sonuçlandı. Verilen bu kararın, hukuki dayanaktan yoksun bir karar olduğunu belirtmek için hukukçu olmaya bile gerek yok.
Temel hak ve özgürlükleri korumak ve hak ihlallerini ortadan kaldırmayı sağlamak amacıyla kurulan Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin olaya bakış açısı da soruşturma makamlarından farksız değildi. Her iki mahkeme de dosyayı esastan incelemek istemediler ve bunun için sebep aradılar.  Nitekim başvuruyu usul-den reddederek bu korkunç suçun üstünü örttüler ve sorumluların yargı önüne çıkarılmasını engellemiş oldular.

Gelinen nokta itibariyle, yargılamayı yenilemeye yeterli yeni bir delil bulunmadığı takdirde, Roboski dosyasının cezasızlık ile karşı karşıya kaldığı hepimizin malumu ve utancıdır. Şu da bir gerçektir ki; temel hak ve özgürlükler konusunda uluslararası mekanizmalar, ikincil koruma statüsündedir. Esas olan, her devletin kendi ülkesindeki hak ihlallerine karşı kayıtsız davranmaması, hatta temel hak ve özgürlükleri koruması ve geliştirmesidir. Bu devletin asli sorumluluğu ve görevidir. Ancak devlet, bu soruşturma dosyasında üstüne düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmıştır.
Urfa Barosu olarak, bütün yetkili, adli, idari ve siyasi makamlara çağrımızdır; büyük kürsülerde ettiğiniz yeminleri, sıcak koltuklarda verdiğiniz sözleri hatırlayın! Roboski dosyasını aydınlatın ve faillerin cezasız bırakılmasına izin vermeyin! Adaletin tecelli etmesi açısından bir an önce takipsizlik kararını kaldırın ve etkin bir soruşturma yaparak faillerin yargı önüne çıkarılmasını sağlayın. Bu, bir iyilik değildir. Bu, bir lütuf da değildir. Bu, değil yedi yıl, yetmiş yıl geçse bile katır sırtında taşınan gencecik canların, geride kalmış milyonlarca yaralı yüreğin talebi ve çığlığıdır!

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Image and video hosting by TinyPic
Anket
Sizce Ceylanpınar'ın en büyük sorunu nedir ?
HEPSİ
SOSYAL ALANLARIN EKSİKLİĞİ
MESLEK YÜKSEK OKULU
ALT YAPI
YENİ HASTAHANE
TAPU
EĞİTİM
İŞSİZLİK
Image and video hosting by TinyPic
ceylanpinargazetesi.com
© Copyright 2013 SorBaran. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
facebook/ceylanpinargazetesi           twitter/gazetesi_c              
mail: ceylanpinargazetesi@mynet      tel:0 414 471 40 19
İzmir Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net/sexshop-izmir
İzmir Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktaseksshop.com
Antalya Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net/antalya-sex-shop
Ankara Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net/sex-shop-ankara
İstanbul Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net
Vibratör Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.org/vibrator-ve-dildo
Dildo Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktaseksshop.com/vibrator-ve-dildo
Nokta Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.org
İzmir Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.org/sexshop-izmir
Vibratör Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.vibratorum.net
İç Giyim Alışveriş İçin : https://www.ogiyo.com
İstanbul Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.istanbul
Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktashop.istanbul
Saç Bakım Alışveriş İçin : http://www.sacbakim.net
Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.noktaseksshop.com
Sex Shop Alışveriş İçin : https://www.seksshopistanbul.net
İşitme Cihazı Alışveriş İçin : http://www.noktaisitme.com
seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop   sex shop izmir   izmir sex shop   izmir sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   sex shop ankara   ankara sex shop   sex shop ankara   istanbul sex shop   antalya sex shop   antalya sex shop   antalya sex shop   bursa sex shop   sex shop bursa   bursa sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   esenyurt sex shop   esenyurt sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   kadıköy sex shop   kadıköy sex shop   bakırköy sex shop   bakırköy sex shop   işitme cihazı  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı